rtg kręgosłupa

Co to jest choroba scheuermanna?

Zdrowie

Warto zacząć od tego, że przyczyny choroby scheuermanna do dzisiaj nie są znane. Wiadomo na pewno, że schorzenie rozwija się najczęściej w okresie dojrzewania, ale nie od razu daje zauważalne objawy. Wielka szkoda, bo leczenie choroby w początkowym stadium rozwoju jest najbardziej skuteczne.

Sama choroba scheuermanna wywołana jest nieprawidłowym wzrostem kręgosłupa, który rośnie zbyt wolno w części przedniej. Efektem jest jego wygięcie. Najczęściej diagnozowana jest u osób, które zbyt szybko urosły, można mówić także o jej dziedziczeniu.

By zwalczyć jej następstwa konieczne jest odpowiednie rozpoznanie. Do tego wystarczy rtg kręgosłupa, bo na tym obrazie dokładnie widać wszelkie szczegóły i zmiany. Wskazaniem do wykonania tego rodzaju badań przy podejrzeniu choroby scheuermanna jest garbienie się.

Jeśli tego rodzaju schorzenie kręgosłupa zostanie wykryte stosunkowo wcześnie, zaleca się leczenie nieinwazyjne. Służy do tego gimnastyka korekcyjna oraz tzw. gorset, noszony wedle indywidualnych wskazań. Zaniedbana i zaawansowana choroba scheuermanna nasuwa konieczność realizacji operacji chirurgicznej.

Aby nie doprowadzać do skrajnych stanów chorobowych, które niejednokrotnie prowadzą do trwałych zmian i unieruchomienia, należy przeprowadzać rutynowe wizyty u ortopedów. Takie zalecane są profilaktyczni przynajmniej raz w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *