sprzątanie po zmarłym

Czy każdy może zawodowo sprzątać?

Praca i Nauka

Czy wiesz, że zawodowym sprzątaniem w Polsce zajmuje się nawet 400 tysięcy osób? Wydaje się, że to zadanie proste, które nie wymaga specjalnego wykształcenia ani umiejętności. Jeszcze do niedawna sprzątaczka nie cieszyła się zawodowym prestiżem. Utrzymywanie porządku było raczej zajęciem wstydliwym, do tego mało płatnym.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Sprzątaniem zajęły się profesjonalne firmy, które zatrudniają wysoce wyszkolonych specjalistów. Weźmy też pod uwagę, że nie zawsze sprzątanie polega na umyciu podłogi czy okien. Nierzadko zlecenia są o wiele bardziej specyficzne i wymagające. Z całą pewnością nie może ich wykonywać każdy.

Jednym z przykładów może być sprzątanie po zmarłym. Pomieszczenia, w których przez wiele dni leżały zwłoki, nie mogą być wyczyszczone przez przypadkowe osoby. Weźmy pod uwagę, że nagromadziły się tam toksyny i bakterie, które mogą być niebezpieczne dla ludzi. Sprzątanie po zwłokach mogą wykonywać tylko profesjonalne firmy, które wykorzystują jakościowe środki. Potrzebna jest tutaj przecież dezynfekcja, nierzadko ozonowanie, dzięki któremu z pomieszczenia można pozbyć się przykrego zapachu.

Nie każdy nadaje się do sprzątania z różnych względów. Pamiętajmy, że to praca fizyczna, tylko dla osób o doskonałej kondycji i sprawności. Liczą się również umiejętności. Mycie okien musi przebiegać w sposób odpowiedni, by na szybach nie pozostały żadne smugi. W firmach sprzątających zatrudniane są osoby dokładne, rzetelne, które nie boją się trudnej pracy i presji czasu. To też osoby, które muszą mieć świadomość, że nie zawsze ich zadaniem będzie ścieranie kurzu. Bardzo często wyczyszczenia wymagają powierzchnie o brzydkim zapachu, nie zawsze przyjemne dla oka są też widoki zanieczyszczeń. Wróćmy chociażby do tematu, jakim jest sprzątanie po zmarłym. Czy na pewno każdy z nas jest gotowy na widok krwi, płynów ustrojowych albo fekaliów? Z całą pewnością jest to praca dla ludzi o mocnych nerwach, którzy do zawodowych obowiązków podchodzą bez emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *