Orbitopatia tarczycowa powstaje w wyniku nadczynności tarczycy, kiedy powstają dysfunkcje układu odpornościowego. Choroba ta dotyczy oka i tkanek oczodołów, najczęściej cierpią na nią kobiety chociaż duża ilość pacjentów ze zdiagnozowaną orbitopatią boryka się równocześnie z chorobą Gravisa-Basedova.
Objawem choroby jest wypchnięcie gałki ocznej do przodu, mówi się wtedy o obustronnym wytrzeszczu gałek ocznych. Niestety, objaw te przysparza wiele uciążliwych dolegliwości towarzyszących. Chorzy uskarżają się na suchość gałek ocznych bądź wręcz przeciwnie, na ciągłe łzawienie i pieczenie oczu. To nie wszystko, okazuje się, że orbitopatia tarczycowa może być przyczyną pogorszenia wzroku, podwójnego wzroku oraz światłowstrętu. Powieki oczu są najczęściej dosyć mocno obrzęknięte a same gałki oczne zaczerwienione.
Warto wiedzieć, że orbitopatia to poważna dolegliwość, której absolutnie nie można bagatelizować. Ponieważ wytrzeszcz oczu powoduje niedomykanie się powiek może dojść do uszkodzenia rogówki. Co więcej, w skrajnych przypadkach dochodzi do trwałej utraty wzroku.
Pamiętajmy, że chorobę tą można leczyć. Tutaj przydaje się przede wszystkim pomoc endokrynologa, który czuwać będzie nad kontrolą gospodarki hormonalnej tarczycy. Jeśli to nie wystarczy, można napromieniać oczodoły a nawet wykonać zabieg operacyjny. Z całą pewnością należy wykluczać czynniki powodujące pogorszenie stanu orbitopatii. Udowodniono na przykład, że palenie papierosów doprowadza do zaostrzeń choroby.