srebrny numizmat

Czym są monety kolekcjonerskie?

Biznes

Jest to moneta najczęściej wykonana z metalu szlachetnego, złota lub srebra. Najczęściej bita dla uczczenia ważnych postaci lub ważnych wydarzeń historycznych. W znacznej ilości jest to moneta wprowadzana przez bank emisyjny na pierwotny rynek kolekcjonerski, w cenach wyższych niż wynosi jej nominał.

Cena monety kolekcjonerskiej jest zależna od użytego kruszcu, próby kruszcu oraz tak zwanej wartości kolekcjonerskiej. Monety kolekcjonerskie są bite w wyjątkowy sposób, tak aby zainteresować kolekcjonerów. Często mają niestandardowe wymiary lub dodatki. Najczęściej spotykanym, nietypowym kształtem są prostokątne klipy, a dodatkami cyrkonie, bursztyny i tampondruk. Niekiedy monety kolekcjonerskie są także poddawane procesowi platerowania metalem szlachetnym lub oksydowaniu.

Monety kolekcjonerskie – piękno samo w sobie

Najczęściej monety kolekcjonerskie bite są w małych nakładach, przede wszystkim dlatego, że nie uczestniczą w faktycznym obiegu, ale także, aby zwiększyć ich wartość w związku z ich limitowaną dostępnością.

Każda moneta kolekcjonerska, podobnie jak każdy srebrny numizmat powinna posiadać certyfikat autentyczności. Jest to bardzo ważny dokument dla kolekcjonerów, potwierdzający legalne pochodzenie monety. Taki certyfikat to również potwierdzenie próby, jaka została wykorzystana do produkcji oraz informacja, która mennica na świecie wykonała ten konkretny numizmat. Monety, które nie posiadają takiego certyfikatu, nie mają tak dużej wartości kolekcjonerskiej.

Dlaczego srebrne numizmaty są ponadczasowe?

Od niepamiętnych czasów srebro jest stosowane jako środek płatniczy. Dlatego w numizmatyce polskiej, jak i światowej można znaleźć wiele artefaktów wykonanych ze srebra. Srebrne numizmaty to nie tylko monety kolekcjonerskie, ale także numizmaty historyczne.

Każda srebrna moneta jest świadectwem intrygującej historii lub postaci. Jest ona w stanie zaciekawić nie tylko kolekcjonerów, ale także zwykłych użytkowników swoim wyjątkowym wybiciem i nakłonić do zgłębienia wiedzy na temat dawnych dziejów.

W najczęściej spotykanych zasobach są m.in.  pamiątkowe monety olimpijskie sprzed kilku dekad, ale także mające po kilkaset lat numizmaty z czasów uprzednio panujących królów czy poprzednich epok.

Srebrne numizmaty to także monety okolicznościowe. Tego typu monety wybijane są ze względu na ważną okoliczność, rocznicę oraz wydarzenie, dla upamiętnienia postaci, które w wyjątkowy sposób wpisały się w świat kościoła, polityki lub kultury.

Często spotykane są także srebrne medale okolicznościowe. Trafiają one głównie do kolekcjonerów, ceniących sobie artyzm oraz niestandardowy sposób upamiętniania ważnych wydarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *