zawód laryngolog

Czym zajmuje się laryngolog?

Edukacja Zdrowie

Laryngolog, czyli otolaryngolog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób narządów w obrębie głowy, takich jak: uszy, nos, zatoki przynosowe, jama ustna z gardłem, krtanią, przełykiem i tchawicą czy oskrzela. Co więcej, laryngolog to lekarz, do którego powinniśmy zwrócić się o pomoc w kwestii zaburzeń niektórych narządów zmysłów, w tym węchu, smaku czy słuchu.

Laryngolog w swojej profesji na najczęściej praktykę zabiegową. Oznacza to, iż leczy schorzenia, których terapia wymaga mniej bądź bardziej inwazyjnych zabiegów przy ingerencji specjalistycznego sprzętu. Bardzo rzadko udaje się niwelować dane zaburzenia jedynie farmakoterapią. Przy samej diagnostyce kierują się zaś nie tylko obserwacją i wywiadem z pacjentem co potwierdzają swoje przypuszczenia fachowymi badaniami. Z reguły można je wykonać bezpośrednio w gabinecie laryngologicznym, by czym prędzej rozpocząć skuteczne leczenie.

Lekarz o tej specjalizacji zajmuje się najczęściej typowymi chorobami, na jakie zapada społeczeństwo polskie. Tutaj wymienić można chociażby zapalenie ucha, niedosłuchy, szumy uszne, chrapanie, polipy w jamie nosowej, krwotoki z nosa, złamania i inne urazy mechaniczne nosa, zapalenie gardła czy krtani, zapalenie zatok czy nowotwory, które wykrywa się w obrębie głowy. Musimy pamiętać, że pomoc tego specjalisty jest nierzadko koniecznością i chociaż wydaje nam się, że wiele schorzeń możemy zniwelować samodzielnie, przy użyciu domowych sposobów to jest to stwierdzenie mylne, bo diagnoza laryngologa jest wskazana zawsze. Tak dzieje się na przykład, kiedy weźmiemy pod uwagę leczenie zatok. Domowe sposoby jedynie łagodzą dolegliwości, ale nie niwelują przyczyn powstania tego jakże uciążliwego dyskomfortu. Pacjent może więc doprowadzić do poważnych powikłań takiego stanu zdrowia a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *