pracownicy z ukrainy

Dlaczego warto zatrudniać Ukraińców?

Biznes

Większe przedsiębiorstwa w branżach  takich jak rolnictwo, transport lub budownictwo coraz chętniej zatrudnia imigrantów ze wschodu. Skąd wziął się taki trend i czy pracownicy z Ukrainy są atrakcyjni z perspektywy przedsiębiorcy?

Głównym powodem, dlaczego aż tylu mieszkańców Ukrainy znajduje zatrudnienie w Polsce, są ich wymagania finansowe. Życie na Ukrainie jest nieporównywalnie tańsze do tego w naszym kraju, dlatego za pieniądze zarobione w Polsce mogą podnieść standardy życia swoich rodzin. Stawki, jakich oczekują od pracodawców, są znacznie niższe niż te, które interesują Polaków. W naszym kraju zarabiają oni średnio ponad dwa razy więcej pieniędzy.

Kolejnym atutem pracowników z Ukrainy jest ich podejście do pracy. Często są oni dużo bardziej zmotywowani do wypełniania swoich obowiązków, ponieważ przyjeżdżają oni do naszego kraju z zamiarem jak największego zarobku w jak najkrótszym tempie, by możliwie szybko wrócić do swojej rodziny. Decydując się na taki wyjazd, nie mogą  oni sobie  pozwolić na byle jaką pracę i jednocześnie ryzykować zwolnieniem ze stanowiska.

Ważną informacją dla firm zatrudniających Ukraińców jest fakt, że istnieją uproszczone przepisy zarejestrowania takiego pracownika. W tym przypadku nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia o pracę, wystarczy jedynie oświadczenie pracodawcy o planach zatrudnienia takiej osoby. Istnieje także wiele instytucji, które ułatwiają wszystkie procedury związane z zatrudnianiem obywateli Ukrainy.

Tak jak  wyżej napisane, najczęstszymi branżami, w jakich Polacy zatrudniają wschodnich sąsiadów są m.in. rolnictwo i budownictwo. Wynika to głównie z powodu sezonowości prac w tych gałęziach. Przykładowo zbiory w sadach trwają maksymalnie kilka miesięcy, prace budowlane również ograniczone są czasowo.

Pracownicy z Ukrainy są mile widziani w Polsce jeszcze z jednego względu. Z roku na rok coraz więcej Polaków decyduje się na opuszczenie naszego kraju w poszukiwaniu bardziej atrakcyjnych finansowo ofert pracy, czego skutkiem jest niedobór pracowników na polskim rynku. Ukraińcy przynajmniej częściowo tę dziurę  łatają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *