migdałki

Dlaczego wycina się migdałki?

Dziecko Zdrowie

Migdałki chociaż stanowią niewielką część narządów naszego organizmu to pełnią istotną rolę w jego odpowiednim funkcjonowaniu. Odpowiadają bowiem za właściwą odporność immunologiczną. Zdarza się jednak, że zamiast chronić nasz organizm przed drobnoustrojami i chorobami, to właśnie one stają się podstawową przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości pacjenta. W wielu przypadkach dochodzi do wycięcia migdałków, bo tylko w ten sposób możliwy staje się powrót do pełnego zdrowia osoby chorej.

Tonsilektomia, bo tak nazywa się z medycznego punktu widzenia zabieg wycięcia migdałków, przeprowadzana jest najczęściej u dzieci, zazwyczaj w wieku przedszkolnym. Migdałki zamiast chronić, wywołują nierzadko nawracające infekcje – choroby górnych dróg oddechowych, ropnie okołomigdałkowe czy ich przerost to tylko niektóre z powikłań. Bardzo często diagnozuje się także wady wymowy, chrapanie wraz z bezdechami nocnymi a nawet niedosłuch. W najbardziej zaawansowanych przypadkach można mówić o zapaleniu tęczówki oczu a nawet kłębuszkowym zapaleniu nerek czy nowotworach migdałków.

Po rozpoznaniu tychże schorzeń i dolegliwości, migdałki powinny być usunięte jak najszybciej i chociaż najczęściej nie zagrażają one życiu pacjenta a ich nieodpowiednie „działanie” nie powoduje trwałego uszczerbku na zdrowiu, to nie należy ich lekceważyć.

Pamiętajmy, że wycięcie migdałków to zabieg, który można wykonać w ramach NFZ jednak sporą grupę pacjentów zniechęcają długie kolejki oczekiwania na jego wykonanie – to od kilku miesięcy do nawet roku. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zabiegi w prywatnej klinice. Aby sprawdzić, gdzie takowy można wykonać, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu „wycięcie migdałków Warszawa” i porównać oferty zamieszczone na internetowych stronach poszczególnych obiektów. Co istotne, im szybciej odbędzie się zabieg, tym pacjent zostanie wyzwolony z niekorzystnych dolegliwości – te ustępują zazwyczaj już w kilka dni po wykonaniu tonsilektomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *