Dlaczego zabawki z drewna są lepsze od plastikowych?

Dziecko

Na sklepowych półkach możemy znaleźć dzisiaj cały szereg zabawek. Niektóre grają, wydają różne dźwięki, inne świecą. Niestety, największa ich ilość wykonana jest z plastiku, nie zawsze bezpiecznego dla naszego dziecka, nie zawsze posiadającego odpowiedni certyfikat.Okazuje się, że większość zabawek wykonanych z plastiku to chińskie buble, które nie tylko wykazują mierną jakość stworzenia, ale mogą być wręcz toksyczne dla malca. Co więcej, wielorakość małych czy ostrych elementów też nie jest korzystne. Dziecko może się skaleczyć lub połknąć małą część. Trzeba również dodać, że chociaż producenci takowych gadżetów zapewniają w reklamach o funkcji interaktywnej i rozwojowej każdej zabawki, to tak naprawdę z edukacją mają one niewiele wspólnego. Udowodniono, że tzw. zabawki z opcją interaktywną nie uczą dziecka, bowiem nie pobudzają jego wyobraźni. Kilkulatek ma wszystko „podane na talerzu”, nie musi myśleć, by obsłużyć zabawkę. Warto przy tym dodać, że takie zestawienie nudzi się po kilkukrotnym użyciu. Można więc śmiało stwierdzić, że kilkaset złotych trafia w kąt.

Nieco inaczej jest w przypadku zabawek wykonanych z drewna, które na szczęście nadal cieszą się sporą popularnością. Rozsądni rodzice będą dla swojego dziecka nabywać właśnie takie. Ich zalety są niezmienne od lat i na pewno warto je tutaj przedstawić.

Walory zabawek wykonanych z drewna

wooden-car-357307_1280Drewno uznawane jest za najstarszy i najbardziej trwały budulec na świecie. Doceniono ten surowiec w wielu branżach, buduje się nawet domy drewniane, które bez żadnej konserwacji mogą spokojnie przetrwać co najmniej kilkadziesiąt lat.

Zabawki drewniane popularne były jeszcze w starożytności, bo były bardziej trwałe niż glina. Wtedy wykonywano głównie drewniane kukiełki oraz zabawkowe naczynia. Dzisiaj wyobraźnia producentów zabawek z drewna jest sporo większa – w dobrych sklepach znaleźć można rozmaite formy, począwszy od klocków, poprzez lalki, kończąc na różnorodnych pojazdach. Tak naprawdę z drewna można wyczarować wszystko, bo to surowiec, który łatwo poddaje się modelowaniu.

Rodzice zwracają uwagę nie tylko na wytrzymałość takowych zabawek – te rzeczywiście mogą służyć licznym pokoleniom, są odporne na uszkodzenia, ale również bezpieczeństwo użytkowania. Zabawki drewniane wykonane są z naturalnego materiału a jeśli nawet pomalowane są farbą, to również tą w pełni bezpieczną dla maluchów. Najczęściej, modeluje się je z jednego kawałka drewna, dzięki czemu nie posiadają małych ani ostrych elementów, nie da się ich połknąć czy skaleczyć.

Ważną rolą jest uczestnictwo tychże zabawek w rozwoju dziecka. Specjaliści uznają, że to właśnie zabawki drewniane pobudzają najbardziej wyobraźnię i kreatywność dzieci. Z klocków można przecież wybudować zamek, pociąg czy cokolwiek innego, co tylko przyjdzie dziecku do głowy. Dzięki temu, zabawki tego typu nigdy się nie nudzą.

Z powodzeniem można wspierać polskich producentów właśnie poprzez nabywanie rodzimych zabawek z drewna. To chyba lepsze rozwiązanie aniżeli kupowanie wyrobów chińskich, wątpliwej jakości. Zabawki drewniane to też świadectwo ekologii a dbanie o środowisko jest przecież w dzisiejszych czasach tak ważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *