operacje zeza u dorosłych

Jak powstaje zez u dorosłych?

Zdrowie

Zez jest najczęściej diagnozowaną chorobą oczu, która dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Chociaż ta wada wzroku we wszystkich przypadkach związana jest z nierównym ustawieniem gałek ocznych oraz osłabieniem mięśni tychże gałek, to w zależności od pacjenta, jej przyczyny powstania oraz leczenie są różne.

Zez najczęściej jest dziedziczony, ale może powstawać też w wyniku urazów mechanicznych czy jako powikłanie innych chorób. Właśnie takie są przyczyny zeza u dorosłych. Zez pojawia się nagle i od razu sprawia ogromny dyskomfort. Jego bagatelizowanie może zaś przyczynić się do groźnych powikłań. Dorosły zaczyna podwójnie widzieć, wzrok jest nieostry. W skrajnych przypadkach pacjentowi grozi trwała ślepota.

Samo leczenie zależy od stanu zaawansowania wady. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że o wiele skuteczniejsze leczenie można zastosować u małych pacjentów. U nich sprawdzają się nieinwazyjne metody, takie jak ćwiczenia ortoptyczne, które polegają na czasowym zaklejeniu jednego oka. Sprawdza się także laseroterapia.

W przypadku dorosłych pacjentów bardzo często w pełni bezpieczne metody nie dają tak dobrych efektów, rokowania są o wiele mniej optymistyczne. To dlatego operacje zeza u dorosłych stosuje się o wiele częściej. Ta inwazyjna, chirurgiczna metoda daje im szansę na pełne wyleczenie i powrót do zdrowia.

Pamiętajmy również, że efekty zwalczania zeza mogą być różne i u dzieci prognozuje się te o wiele korzystniejsze. W przypadku osób dorosłych nikt nie daje gwarancji całkowitego usunięcia wady, chociaż oczywiście zez może zostać zwalczony.

Trzeba wiedzieć, że zez u osób dorosłych może powstać nagle, w każdym przypadku konieczna jest natychmiastowa reakcja. Nie chodzi tu tylko o estetykę wyglądu, na którą zez wpływa negatywnie. Wzrok jest nam niezbędny do codziennego funkcjonowania, a im szybsza będzie reakcja pacjenta, tym lepiej uda się zapobiec trwałym powikłaniom. Na szczęście ta wada wzroku jest widoczna od razu, a jej diagnoza nie sprawia większego problemu. Dzięki temu szybko udaje się wdrożyć właściwą terapię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *