oczyszczacz powietrza

Jak przygotować pustostan do zamieszkania?

Inne

Prawie 10 tysięcy Polaków czeka na mieszkanie socjalne, natomiast rocznie tych przyznawanych jest nie więcej niż 3 tysiące. Najczęściej są to tzw. pustostany, mieszkania, co do jakości których można się mocno przyczepić. Jak wygląda procedura wydawania takich lokali? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej.

 

3 mieszkania do wyboru

Pomijając już fakt, że na mieszkanie socjalne rekordziści czekają nawet 20 lat, kiedy wreszcie przyjdzie na nich czas, mają do wyboru 3 mieszkania. Niestety nie mogą obejrzeć wszystkich, a potem podjąć decyzję. O wyborze mieszkania muszą zdecydować w momencie jego oglądania. Tutaj widzimy spore ryzyko, bo przecież kolejny lokal mógłby być lepszy.

Wszystkie mieszkania socjalne różnią się oczywiście wielkością, bo te są przyznawane w zależności od członków rodziny w jednym gospodarstwie domowym. Im jest ich więcej, tym większe mieszkanie przysługuje. Standard lokali od miasta jest zawsze podobny. Przyszły lokator może natomiast zdecydować, czy chce remontować nieruchomość samodzielnie, albo poczekać aż mieszkanie zostanie przygotowane do zamieszkania.

 

Remont mieszkania socjalnego

Pamiętajmy, że lokale socjalne to bardzo często pustostany, które należy doprowadzić do stanu używalności. Administracja musi więc przeprowadzić w takim lokum nie tylko gruntowny remont z wymianą podłóg, grzejników, armatury łazienkowej czy okien. Nierzadko konieczna jest też dezynfekcja pomieszczeń ozonem, ponieważ w lokalu może panować grzyb i pleśń, a te są niekorzystne dla zdrowia lokatorów.

Co ważne, remont mieszkanie odbywa się przy użyciu materiałów standardowej jakości, więc bardzo często przyszli domownicy decydują się na jego wykonanie samodzielnie. Przygotowanie mieszkania socjalnego przez administrację może trwać też dłużej. Patrząc na to, ile czeka się na lokum, osoby, które już otrzymały w tej sprawie decyzję pozytywną, nie chcą dłużej czekać.

 

Jak dbać o mieszkanie socjalne?

Fakt, że pustostan był zaniedbywany przez wiele lat, oznacza, że o takie mieszkanie należy teraz szczególnie dbać. Przydaje się chociażby oczyszczacz powietrza, który zapobiegnie ponownemu powstawaniu grzybów i pleśni. Mieszkanie socjalne musi być utrzymywane w dobrym stanie, może podlegać kontroli, a mieszkańcy zobowiązują się do regularnych opłat czynszu pod rygorem eksmisji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *