wózki magazynowe

Kółka – rodzaje i ich funkcje

Inne

Kółka gumowe

Są ciche oraz wytrzymałe, natomiast nie utrzymują dużego ciężaru. Mogą być stosowane na przykład do koszy na śmieci albo wózków dwukołowych, obsługiwanych ręcznie. Są idealne do przewożenia towaru o małej wadze oraz gabarycie. Najczęściej do wózków wykorzystuje się kółka gumowe, pneumatyczne.

Kółka poliuretanowe

Kółka z poliuretanu montowane są do wszelkiego rodzaju „paleciaków”. Wybór ich średnicy, rodzaju łożyska czy bieżnika jest zależny od typu wózka paletowego, jego wielkości oraz przeznaczenia. Powszechne są kółka aluminiowo poliuretanowe, ale poliuretan może stanowić jedynie dodatkową powłokę zabezpieczającą. Koła z poliuretanu wykazują tolerancję dla dużego ciężaru, dlatego są idealne do wózków przemysłowych, transportowych, magazynowych różnego rodzaju.

Rolki podporowe

Najczęściej stosowane do wózków elektrycznych. Inwestorzy mogą dobierać je pod względem średnicy, nośności czy szerokości bieżnika. Większość tego rodzaju kółek wykonanych jest z poliuretanu ze specjalną, antyścieralną powłoką. Ich bieżnia wykazuje co najmniej 92 stopni Shora twardości.

Kółka pompowane, piankowe

Koła tego rodzaju mogą być zamontowane w sprzęcie transportowym o małej wadze, które przyjmują nieduże obciążenie. Są idealne między innymi do taczek. Sam wybór pomiędzy kółkami pompowanymi a piankowymi, musi uwzględniać przede wszystkim powierzchnię, na jakiej sprzęt będzie stosowany. Jeśli ta jest idealnie gładka, lepiej sprawdzą się koła pompowane. Na nierównościach komfortowa praca odbędzie się z wykorzystaniem urządzenia na kółkach piankowych. Minimalizowane jest wtedy ryzyko pęknięcia takiego koła.

Rolki kołowe

W przemyśle stosuje się je w ramach wyposażenia wózków paletowych. Z reguły montowane są na końcu wideł, mogą być dopasowane w jednym bądź dwóch rzędach. Rolki tego rodzaju są głośne, ale jednocześnie wytrzymałe nawet wtedy, gdy transport odbywa się na nierównym podłożu.

Przed wyborem konkretnych kółek przemysłowych, inwestor powinien skorzystać z pomocy specjalistów. Ci, uwzględniając rodzaj sprzętu, specyfikę jego wykorzystywania, przestrzeń, w jakiej pracuje oraz typ towaru, jaki jest dzięki niemu transportowany, dobierze najlepszy zestaw. Liczy się najwyższa jakość, wytrzymałość, wydajność, ale też optymalny komfort użytkowania oraz zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa przy zachowaniu norm i standardów pracy z wózkami przemysłowymi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *