kotłownia

Kotłownia na piec centralny – szczegóły techniczne

Dom

Miejsce na kotłownię w Twoim domu musi spełniać szereg wymogów technicznych, nie może być to zwykłe pomieszczenie, w którym tylko zmieści się piec. Zakres warunków technicznych wpływa na bezpieczeństwo użytkowania pieca, komfort domowników i efektywność pracy pieca.

Można instalować piece w domach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych tylko wtedy, gdy kotłownia, w której będą one zamontowane spełnia ku temu odpowiednie warunki. Przede wszystkim musi wykazywać odpowiednią powierzchnię i właściwą cyrkulację powietrza. Trzeba wiedzieć, że piec musi zostać umieszczony w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu, najlepiej gdy znajduje się ono w centralnym punkcie domu, bo dzięki temu generowane ciepło będzie równomiernie rozprzestrzeniać się do systemu grzewczego i poszczególnych pomieszczeń.

Kolejne wymagania dotyczą samej kotłowni. Podłoga, na której stać będzie piec nie może być wykonana z materiałów łatwopalnych. Każdy domownik ma mieć umożliwiony swobodny dostęp po kotła a pomieszczenie musi być dodatkowo oświetlane sztucznie, jeśli oświetlenie naturalne nie jest ku temu wystarczające.

Pamiętajmy, że należy zachowywać odpowiednią czystość w kotłowni. Popiół może być umieszczany tylko w metalowych pojemnikach, każdorazowo te powinny być opróżniane. Drzwi do kotłowni powinny być stalowe bądź obite blachą, zawsze otwierać się powinny w stronę wnętrza tego rodzaju pomieszczenia.

Trzeba wiedzieć, że spełnienie tych wymogów może być kontrolowane. Wszystko odbywa się dla sprawowania bezpieczeństwa domowników.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *