Na czym polega szczotkowanie podłogi?

Dom

Postarzanie poszczególnych elementów wystroju wnętrz wpisuje się dzisiaj w najnowsze trendy aranżacji. Ten zabieg jest wręcz obowiązkowy dla wyposażenia mieszkań urządzonych w stylu skandynawskim, loftowym czy retro. Jedną z powszechnie stosowanych metod na postarzanie jest szczotkowanie, a sposób ten wykorzystuje się najczęściej w celu nadania wyjątkowego charakteru podłogi.

Jaka podłoga może być szczotkowana?

Coraz częściej inwestorzy stawiają przede wszystkim na dobrą jakość podłogi i to dlatego tak popularna nadal jest podłoga z naturalnego drewna. Właśnie taki parkiet może być poddany szczotkowaniu. Naturalne drewniane deski mogą być odnawiane, konserwowane czy zmieniane regularnie. To jeden z tych surowców, który nadaje się do częstej modyfikacji. Co więcej, producenci drewnianych podłóg dostosowują dzisiaj ofertę do tych najbardziej wymagających klientów, sprawiając, że również drewniana podłoga może wykazywać szereg właściwości, które mają znaczenie dla nowoczesnych zastosowań – przykładem jest między innymi tzw. podłogówka, czyli ogrzewanie podłogowe, które można kłaść, wykorzystując jednocześnie drewniany parkiet.

Ciekawostką jest to, że szczotkowane mogą być drewniane parkiety bez względu na rodzaj użytego drewna oraz jego kolor. Postarzanie będzie lepiej widoczne, kiedy położona jest ciemna drewniana podłoga, natomiast zabieg ten sprawdza się na każdej desce, uwypuklając jego naturalną strukturę.

Pamiętajmy, że szczotkowanie podłogi nie jest możliwe w przypadku paneli laminowanych, które jedynie przypominają drewno.

Szczotkowanie podłogi – jak wykonać?

Szczotkowanie można wykonać przy zastosowaniu różnych sposobów. Takie próby nierzadko udaje się zrealizować także samodzielnie, wykorzystując do tego specjalne szczotki do użytku ręcznego. Lepiej sprawdzają się jednak w tym celu specjalne maszyny, które są dzisiaj standardem w ramach nowoczesnych, masowych linii produkcyjnych.

Sam zabieg szczotkowania podłogi polega na usunięciu miękkiej struktury z powierzchni drewna. To dzięki temu podłoga uzyskuje oryginalną strukturę, wyżłobienia, uwidocznione zostają słoje czy naturalne „defekty”, które dodają uroku desce. Szczotkowana podłoga z drewna nie jest gładka, idealnie oszlifowana, raczej zyskuje wygląd starej.

Co ważne, zabieg szczotkowania w żaden sposób nie osłabia struktury drewna. Wręcz przeciwnie, sprawia, że podłoga jest bardziej trwała, odporna na pękanie, ścieranie i rysowanie. Staje się nie tylko bardziej odporna, ale zyskuje też właściwości antypoślizgowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *