wózki magazynowe

Na jakie wózki trzeba mieć uprawnienia?

Biznes

Wózki to sprzęt do transportowania różnego rodzaju towarów. W zależności od typu przewożonego produktu, jego gabarytów, wagi, ale także rodzaju przestrzeni, po jakiej ma się wózek przemieszczać, należy wybierać odpowiedni sprzęt. Ten ma nie tylko minimalizować konieczność wykonywania pracy fizycznej, ale także pozytywnie wpływać na wydajność pracy, efektywność oraz minimalizowanie kosztów, czego z kolei wynikiem ma być maksymalizacja zysków.

 

Wózki różnego rodzaju zobaczymy w sklepach o dużej powierzchni, w hurtowniach, magazynach, zakładach produkcyjnych i przemysłowych, fabrykach różnego rodzaju. Pamiętajmy jednak, że na niektóre tego rodzaju urządzenia pracownik musi mieć odpowiednie uprawnienia. Przykładem mogą być wózki magazynowe platformowe, na których praca wymaga ogromnej odpowiedzialności, a sam sprzęt wykorzystywany nieodpowiednio, może stwarzać spore zagrożenie.

 

Pozwolenie na obsługę wózków

Różnego typu wózki widłowe to sprzęt zaawansowany technologicznie. Z zależności od potrzeb może transportować i zarządzać towarem nawet o wadze kilku ton. Nic więc dziwnego, że nie może go obsługiwać każdy. Takie urządzenia nowej generacji to przecież nie wózki ogrodowe, poręczne sprzęty do prywatnego użytku. Tutaj liczą się umiejętności praktyczne, ale też wiedza, która pozwala zachować optymalne bezpieczeństwo w miejscu pracy.

 

Certyfikat, który potwierdza odbycie średnio dwutygodniowego szkolenia, jest potwierdzeniem konkretnej wiedzy i umiejętności. Każdy kurs na wózek widłowy czy platformowy (w tym nożycowy) składa się z dwóch części, teorii oraz praktyki. Tylko zdanie egzaminów z tych dwóch pozwala uzyskać prawo do wykonywania zawodowych obowiązków właśnie na takim sprzęcie.

 

Wiedza i doświadczenie

Pamiętamy, że uprawnienia zezwalające na pracę z zastosowaniem odpowiedniego wózka, są uniwersalne i chociaż najczęściej szkolenie organizowane jest przez pracodawcę, to po zmianie miejsca zatrudnienia taki certyfikat oczywiście także obowiązuje. Niektóre szkolenia dają uprawnienia na pracę nie tylko naszego kraju, ale całej Unii Europejskiej. Co ważne, certyfikowani operatorzy wózków różnego rodzaju mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Znają nie tylko obsługę wózka, ale i jego budowę, wiedzą doskonale, kiedy zgłosić się do serwisu albo kiedy wózek wymaga naprawy. Musimy mieć na uwadze, że jest to urządzenie o budowie skomplikowanej, w tym przypadku nie zawsze wystarcza samodzielne działanie. O ile kółka do koszy na śmieci z całą pewnością pracownik wymieni sam, tak w przypadku ciężkiego sprzętu o zaawansowanej technologii niezbędna jest pomoc fachowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *