oczy

Oczy i choroby związane z narządem wzroku

Zdrowie

Niestety, narząd wzroku jest jednym z najbardziej czułych i narażonych na choroby organów. Oko jest niezwykle delikatne a zaburzenia dotyczyć mogą zarówno samej gałki ocznej jak i jej okolic. Aby prawidłowo zdiagnozować i pojąć leczenie niezbędna staje się wizyta a potem stała kontrola okulisty, nierzadko we współpracy z ortoptykiem.

Do najczęściej występujących chorób, z jakimi borykają się pacjenci gabinetów okulistycznych zalicza się krótkowzroczność, podwójne widzenie, jaskra, zaćma oraz zez. Terapia lecznicza uzależniona jest od indywidualnych preferencji pacjenta oraz stopnia natężenia schorzenia. Na przykład leczenie zeza może odbywać się zarówno przy wykorzystaniu nieinwazyjnych ćwiczeń ortoptycznych jak i realizacji chirurgicznej operacji. Co ciekawe, w tym przypadku jedynie 15% dzieci poddawanych jest zabiegom operacyjnym natomiast u dorosłych prawie wcale nie są one praktykowane.

Warto również zauważyć, że oczy mogą zostać obarczone różnego rodzaju infekcjami i zaburzeniami w wyniku innego rodzaju chorób. Można tutaj mówić na przykład o nadczynności tarczycy, która wywołuje niekorzystne skutki, między innymi w postaci orbitopatii tarczycowej (wytrzeszcz gałek ocznych). Również cukrzyca nie wpływa korzystnie – u wielu chorych diagnozuje się retinopatię cukrzycową. Co ważne, aż 98% chorych na cukrzycę typu I cierpi właśnie na to schorzenie.

Wielką zmorą są również alergie. Te jakże często wywołują zapalenie spojówek, atopowe zapalenie rogówki czy łzawienie oczu. Niektóre alergie występują sezonowo, inne mogą być całoroczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *