students rooms Warsaw

Samodzielne życie na studiach

Edukacja

Większość studentów przybyła w celach edukacyjnych do dużych miast. To właśnie w metropoliach znajdują się uniwersytety i szkoły wyższe. Jak sobie radzą? Z czego się utrzymują? Gdzie mieszkają? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

 

Ile zarabia student?

Większość studentów nadal nie generuje żadnych dochodów, a pozostaje na utrzymaniu rodziców. To dlatego, że studiując w trybie dziennym, nie starcza im czasu na generowanie dochodów. Jedyną możliwością są prace dorywcze, realizacja praktyk albo stażu, które niestety nie są zbyt opłacalne finansowo, chociaż oczywiście dają ogromne możliwości rozwoju zawodowego.

 

Ile kosztuje mieszkanie dla studenta?

Najtańszym rozwiązaniem jest zamieszkanie w akademiku. Pokój dzielony z kilkoma innymi studentami, to wydatek rzędu 200-300 złotych miesięcznie. Nie da się jednak ukryć, że mieszkanie w akademiku daje marne szanse na naukę w ciszy i spokoju czy uzyskanie komfortu i prywatności w czasie codziennego funkcjonowania.

Nieco droższą, ale na pewno lepszą opcją są pokoje studenckie w Warszawie czy pokoje dla studentów w Gdańsku. Oczywiście, takie możliwe są do wynajęcia także w innych miastach w naszym kraju. To pokoje samodzielne, w pełni wyposażone, najczęściej świetnie zlokalizowane. Dla tych, którzy muszą wyprowadzić się z rodzinnego domu w celu studiowania to jedno z lepszych rozwiązań, chociażby pod względem finansowym, ale też patrząc na uzyskaniu pełnej swobody mieszkania.

Drogie są za to kawalerki na wynajem i mieszkania kilkupokojowe. To wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych – tylko niektórych stać na taką inwestycję, biorąc pod uwagę dodatkowy fakt, że przecież studia trwają co najmniej 3 lata. To opcja dla tych, którzy mogą jednocześnie podejmować pracę zarobkową.

Jeszcze mniej studentów stać na zakup nieruchomości. Większość nie ma nawet zdolności kredytowej, by móc zaciągnąć kredyt hipoteczny. Na takie rozwiązanie decyduje się najmniej studentów.

 

Na co wydają studenci?

Chociaż mają niewiele, to najwięcej wydają na atrakcje podczas spędzania wolnego czasu. Oczywiście, pomijamy tutaj koszty lokum, jakie są generowane każdego miesiąca. Zadziwiające jest jednak to, że podczas samodzielnego życia już nie na „garnuszku u rodziców”, student mniej wydaje na jedzenie niż na przykład na swoje pasje czy rozrywkę.

Bez względu na wydatki, każdy student musi liczyć się z tym, że miesięczne koszty utrzymania na studiach to najmniej 1 500 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *