prywatna połozna poznań

Badanie GBS

Zdrowie

W diagnostyce wielu chorób układu rozrodczego kobiet wykorzystuje się wymaz z pochwy. Pobierany zarówno w celach profilaktycznych, ale także do diagnostyki stanów zapalnych i oceny biocenozy pochwy po leczeniu.

Fizjologicznie, pochwa jest kolonizowana przez bakterie wytwarzające kwas mlekowy, głównie Lactobacillus, tworzące naturalną barierę przed czynnikami patogennymi. Prawidłowe pH pochwy to około 3,0-4,0. Niektóre zmiany chorobowe czy zakażenia mogą powodować wzrost pH nawet do 7,0. Takie środowisko, staje się przyjazne dla mikroorganizmów patogennych, ale też tzw. oportunistycznych pochodzących np. z przewodu pokarmowego lub ze środowiska zewnętrznego. Może wtedy dochodzić do infekcji o różnym podłożu, często nawracających. W celu oceny i doboru odpowiedniego leczenia wykonuje się wymaz z pochwy.

Wymaz z pochwy GBS

Badanie, w kierunku nosicielstwa GBS obejmuje wykrycie obecności szczególnej grupy paciorkowców. Jest ono szczególnie ważne w przypadku kobiet ciężarnych u których, zakażenie może zagrażać przebiegowi ciąży i później działać negatywnie po jej zakończeniu.

Zgodnie z aktualnymi polskimi wytycznymi, każda kobieta ciężarna pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży, w celu diagnozy GBS, powinna mieć wykonany wymaz z pochwy. GBS czyli paciorkowce β-hemolizujące z grupy B- Streptococcus agalactie. W przypadku dodatniego wyniku, rozpoczyna się okołoporodową antybiotykoterapię, która ma na celu zmniejszenie ryzyka kolonizacji dziecka podczas porodu.

Wymaz z pochwy GBS– jak wykonać?

Badanie jest niebolesne, ponieważ nie wymaga użycia wziernika- postępowanie zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Podczas badania, lekarz lub położna pobiera wymaz z pochwy i z odbytu przy użyciu dwóch specjalnych probówek z podłożem transportowym. Nie ma możliwości pobrania materiału samodzielnie. Aby wynik nie był zafałszowany, wymaz z pochwy musi być prawidłowo pobrany przez wykwalifikowaną osobę, nie może być zanieczyszczony mikroorganizmami zasiedlającymi powłoki skórne. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest stosowanie antybiotyków i/lub leków przeciwgrzybiczych aktualnie lub w ciągu ostatnich 2 tygodni przed badaniem.

Wymaz z pochwy-cena

W Instytucie Mikroekologii w Poznaniu, wykonuje się diagnostykę w kierunku infekcji pochwy, podstawowym badaniem jest Vagi Status Screen. Badanie obejmuje stopień czystości pochwy, mikrobiotę ochronną, obecność bakterii potencjalnie chorobotwórczych, obecność grzybów Candida i pH pochwy. Właśnie do tego typu diagnostyki wykorzystuje się wymaz z pochwy. Cena Vagi Status Screen, które jest badaniem ilościowym obejmującym również GBS, to 90 zł. Natomiast u kobiet, które prowadzą ciążę w ramach NFZ, badanie w kierunku GBS jest bezpłatne, natomiast prywatnie to koszt około 50-100 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *