Uniwersalna diagnostyka medyczna to ważna potrzeba nowoczesnej służby zdrowia. Starzejące się społeczeństwo wymusza stosowanie szybkich metod wykrywania schorzeń, które dają w pełni jasny obraz. Dzięki temu pacjent nie zajmuje kolejek, posiada jasną informację o tkankach miękkich, stawach, narządach wewnętrznych, kościach i może efektywnie skonsultować się ze specjalistą. Co konkretnie można diagnozować rezonansem magnetycznym? Kiedy urządzenie się sprawdzi, a kiedy pacjent zostanie z badania wykluczony? Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek.
Najważniejsze obszary diagnostyki w rezonansie magnetycznym
Nowoczesny rezonans magnetyczny przydaje się najbardziej do oceny narządów wewnętrznych, stanu prostaty, kręgosłupa, jamy brzusznej oraz głowy. Mózg i kręgosłup to bardzo wrażliwe obszary diagnostyczne wymagające dokładności i ustabilizowania pacjenta w samym urządzeniu, w którym jednak nie występuje promieniowanie jonizujące. Rezonans z kontrastem prześledzi z powodzeniem centralny układ nerwowy, a także układ mięśniowo – szkieletowy i nie pozostawi żadnych złudzeń odnośnie zaawansowania schorzenia. Tam, gdzie inne metody diagnostyczne zawodzą przydaje się rezonans magnetyczny nowe urządzenie. Rezonans wykrywa nie tylko chory nabyte, ale również potwierdza obecność wad wrodzonych u seniorów i najmłodszych pacjentów, informuje o strefach rozwoju nowotworu i o zmianach zapalnych.
Dlaczego warto umówić się na rezonans magnetyczny?
- Rezonans magnetyczny NFZ to diagnostyka bez skutków ubocznych ze względu na brak promieniowania. Nowe urządzenia generują silne pole magnetyczne i charakteryzują się bardzo wysoką rozdzielnością obrazu.
- Rezonans sprawdzi skutecznie stan tkanek miękkich, stawów, kości, narządów wewnętrznych i wykryje nawet niewielkie zapalenia, które trudno monitorować innymi technikami,
- diagnostyka, która oznacza całkowity brak bólu dla pacjenta, wystarczy się nie ruszać i stosować do poleceń lekarza prowadzącego.
Rezonans magnetyczny znajdziesz w prywatnych placówkach i na NFZ. Zapisz się na badanie świadomie po analizie zalet i wad.