badanie mri

Kiedy wykonuje się rezonans magnetyczny z kontrastem?

Zdrowie

Precyzja obrazowania organów wewnętrznych jest bardzo ważna. Wpływa bowiem na skuteczność badania, a co za tym idzie, także na możliwość postawienia prawidłowej diagnozy. Dobrym na to przykładem jest rezonans magnetyczny, który uważany jest za jedną z najważniejszych metod diagnostycznych praktycznie całego ciała.

Nic więc dziwnego, że na tego typu badania decyduje się tak wielu pacjentów – mowa tu nie tylko o osobach skupiających się na publicznej służbie zdrowia, ale też o tych szukających dobrych placówek prywatnych.

Czasem jednak podstawowy rezonans okazuje się niewystarczający. Nawet pomimo wykorzystania nowoczesnych sprzętów wysokiej jakości, wyróżniających się obsługą innowacyjnych technologii. W takich przypadkach podawany jest środek kontrastujący. Jego zadaniem jest poprawa widoczności i precyzji badania. Rezonans z kontrastem pozwala lekarzowi lepiej zapoznać się ze stanem organów wewnętrznych, a także kości oraz tkanek.

Czy stosowanie kontrastu zawsze jest możliwe?

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że środek kontrastujący nie zawsze zostaje dopuszczony do użytku. Mowa tu przede wszystkim o sytuacjach, w których to pacjent jest na niego uczulony lub gdy jego nerki nie pracują prawidłowo. W takim przypadku pojawić się mogą problemy z szybkim wydalenie tego środka.

I właśnie dlatego przed badaniem tak ważny jest pogłębiony wywiad lekarski i ewentualne badania dodatkowe, które mają zakwalifikować lub wykluczyć pacjenta z całej procedury. Rezonans magnetyczny z kontrastem jest przeprowadzany zarówno w publicznej służbie zdrowia, jak i przez podmioty prywatne, które zapewniają znacznie lepszy i szybszy dostęp do potrzebnych maszyn. Dzięki temu możliwe staje się szybsze postawienie diagnozy, a także natychmiastowe podjęcie leczenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku najpoważniejszych schorzeń, które są bardzo trudne do wyleczenia. Wymagają nie tylko dokładnego zapoznania się ze stanem organizmu, ale też prawidłowego doboru leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *