piece centralnego ogrzewania

Piece centralnego ogrzewania – technika grzewcza

Dom

Kocioł to główne urządzenie całego systemu centralnego ogrzewania. To właśnie on generuje ciepło, które następnie rozprowadzane jest równomiernie do wszystkich pomieszczeń danej nieruchomości. Co więcej, piece centralnego ogrzewania mają również podgrzewać wodę użytkową. Jak widać, jest to w pełni zintegrowany proces, którego sprawne działanie będzie wpływać na komfort mieszkania.

W Polsce korzystamy z różnego rodzaju kotłów chociaż te najbardziej popularne to nadal węglowe bądź na drewno. Wszystko dlatego, że te surowce opałowe są najtańsze. Pamiętajmy jednak, że technika grzewcza nie jest w nich zbyt rozwinięta a od domowników wymaga się dużego zaangażowania w kwestii ich obsługi (nawet co kilka godzin).

Dużo lepsze pod tym względem są piece posiadające podajniki. Najczęściej wykorzystuje się w nich biomasę w postaci pelletu bądź ekogroszek, czyli oczyszczony węgiel. Te surowce uznawane są za bezpieczne dla środowiska. Piece tego typu posiadają już bardzo często podajniki, dzięki którym ich praca jest wręcz automatyczna. Zadaniem domowników jest jedynie ustawienie odpowiednich parametrów działania kotła i dostarczenie do podajnika opału – robi się to raz na kilka a nawet kilkanaście dni.

Podobny komfort odczuwa się, jeśli korzystamy z pieca gazowego. Ten nie wymaga praktycznie żadnej obsługi, poza ustawieniem jego parametrów działania. Dzięki nim można regulować odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach domu więc jego użytkowanie jest zdecydowanie ekonomiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *